Classes Timetable

The FitTogether programme brings you the best of group exercise - open to non-members as well as members and not just for students and staff but for everyone.. 

 


 

Monday

TimeClassInstructor
09:15 - 10:00

Good Morning Spin - Mixed Ability

 Kev Spring
12:00 - 13:00

Sportive Spin - Advanced

Jeff Saycell
12.15 - 13.00 HIIT Tia Woodward
13.10 - 13.55

Aerobics

Helen Stockley-Jones
14.00 - 15.30

Intro to Yoga

Richard Adamo
16.00 - 17.00

Young Yoga for 7- 12yr olds

Not on during half term 30th October

Rosanna Carless
17.00 - 19.00 Ashtanga Yoga Richard Adamo
17.30 - 18.30 Step and Tone Rachel Hubbard
17.30 - 18.30

Pop-up - Begin to run

Meet Lina at Y FFerm
17:45 - 18:30 Spin  Mixed Ability Helen Stockley-Jones
18.30 - 19.30

Pilates

Rachel Hubbard
19.00 - 20.30 Hatha Yoga Richard Adamo

 

Tuesday

TimeClassInstructor
12:10 - 12:55

Hills & Thrills - Advanced

Alastair Rhodes
12.15 - 13.00

Pilates for Backcare

Rachel Hubbard
13.10 - 13.55

Abtastic Core

Julie Roberts
13.15 - 14.00

Hills & Thrills - Mixed Ability

Rachel Hubbard
16.00 - 16.45

Aber Teen Circuits

Not on during half term 31st October

Alastair Rhodes
17:30 - 18:15

Begin 2 Spin - Beginners

Pete Jenkins
17.30 - 18.30

Step and Tone

Helen Stockley-Jones
17.30 - 18.30

Aber Circuits

Alastair Rhodes
18.00 - 19.00

Pop-up   - Discover Aber

meet Clare at reception
18.30 -19.30

Bodyfit

Janet Rodgers
18.30-19.30

Zumba

Lilyma Serra-Thapa
19.00 - 20.00

Triathlon Swim

Pete Jenkins
19.30 -20.30

Pop - Up - Learn to Lift

Not on during half term 31st October

Meet Tia and Bethan
in the Dance Room

Wednesday

 ClassInstructor
07:30 - 08:15

Early Morning Spin - Mixed Ability

Jo Carr-Murphy
09:15 - 10:00

Beginners Spin

Kevin Spring
09.30 - 10.15

Parent and Baby Workout

this class is on during half term, 1st Nov

Bethan Davies
12:10 - 12:55

Begin 2 Spin

Janet Rodgers
13.05 - 13:50 Geography Dept - Closed Group Helen Stockley-Jones
12.15 - 13.00

Bodyfit

Bethan Davies
13.10 - 13.55

Fitball Pilates

Rachel Hubbard
17.30 - 18.15

Dumbbell Workout

Janet Rodgers
17:30 - 18:30 Ystwyth CC - Closed Group Alastair Rhodes
17.30 - 18.15

HIIT

Tia Woodward
18.15 - 19.15

Pilates

Janet Rodgers
18.30 -19.15

Aqua Fit

Jo Carr-Murphy
18.30 - 19.30

Cardio Combat

Bethan and Kristian
18:30 - 19:30 Ystwyth CC - Closed Group Jeff Saycell
19.30 - 20.30

Yoga for All

 Rosa Careless
20.30 - 21.30

Dance Ffit Dark

 Charlotte Warwick

Thursday

TimeClassInstructor
07.15 - 08.00

Triathlon Swim

Pete Jenkins
08.15 - 09.00

Good Morning Spin

Pete Jenkins
12:15 - 13:15

Hills & Thrills - Advanced

Alastair Rhodes
12.15 - 13.00

Abtastic Core

Julie Roberts
13.10 - 13.55

Pilates

Rachel Hubbard
17.30 - 18.30

Aber Circuits

Kevin Spring
16.15 - 17.00

Dance Ffit Young - age 8+

this class is cancelled until the New Year

 Charlotte Davies
17.30 - 18.30

Dance Ffit

Charlotte Davies
17:30 - 18:15

Begin 2 Spin

Mel Gaul
18.30 - 19.30

Bodyfit

Bethan Davies
18.30 -19.30

Zumba

Charlotte Davies

Friday

Time

ClassInstructor
07:30 - 08:15

Early Morning Spin - Mixed Ability

Jo Carr-Murphy
10.30 - 11.15

Aqua Gym

Sarah Tudor & Lauren March
12.15 - 13.00

Work it Circuit

Tia Woodward
13.10 - 13.55

Dumbbell Workout

Janet Rodgers
16.00 - 17.00

Power Yoga

Regina Hellmich
17.00 - 18.30

Yoga For All

Regina Hellmich
17.30 - 18.30

HIIT

Tia Woodward
18:00 - 18:45

Hills & Thrills - Mixed Ability

Janet Rodgers
18.30 - 19.30

Zumba Toning

Lina and Laura

Saturday

TimeClassInstructor
09:05 - 10:05 Hills & Thrills - Mixed Ability Jane Morris
09.30 - 10.30 Bodyfit Janet Rodgers
10.45 - 11.45 Pilates Janet Rodgers

Sunday

TimeClassInstructor
09:05 - 09:50 Good Morning Spin - Mixed Ability Jane Morris
11.00 -12.00

Zumba

Please note that this is now at 11am and not 3.30pm

Lilyma